Co zawsze chcieli sobie powiedzieć ale nie mogli, bo się nie spotkali. Oto cykliczny komiks filozoficzny, który daje filozofom możliwość przeprowadzenia rozmów na które do tej pory się nie odważyli.
Napisz do autorów
Kolegujemy się
Promujemy się
komiks
Sokrates on Facebook
Blog > Komentarze do wpisu

Performatyw

English version

Ramka 1 Arystoteles nieco wnerwiony z młodym Kartezjuszem w zwyczajowych okolicznościach nauczają się wzajemnie języka Arystoteles: UWAGA, POWTARZAM JESZCZE RAZ. PERFORMATYW TO TAKIE ZDANIE, KTÓRE STWARZA NOWE STANY RZECZY... Kartezjusz przewracając oczami: PRZEZ ZAWIERANIE CHOĆBY TAKIEGO ZWROTU JAK: 'AKCEPTUJĘ', 'ŻĄDAM' CZY 'ODMAWIAM'. Ramka 2 Arystoteles zadowolony: ŚWIETNIE! TO TERAZ PODAJ JAKIŚ PRZYKŁAD PERFORMATYWU. Kartezjusz: NINIEJSZYM OŚWIADCZAM, ŻE TA LEKCJA JUŻ SIĘ SKOŃCZYŁA. Ramka 3 Arystoteles stoi sam w kadrze patrzy w niebo z zachwytem w tle widzimy uciekającego Kartezjusza Arystoteles: WSPANIALE! NARESZCIE ZROZUMIAŁEŚ, O CO CHODZI. TERAZ PRZEJDZIEMY DO OMAWIANIA RACHUNKU ZDAŃ...

Wystąpili: Arystoteles, Młody Rene Kartezjusz Descartes


*)Język, to nasze narzędzie, z którego nie korzystamy, chyba tylko wtedy, kiedy śpimy, choć i sny mogą być przecież narracyjne... Zatem mamy narzędzie, którego używamy dosłownie bez przerwy, a niestety nie znajdujemy czasu, żeby się zapoznać z jego instrukcją obsługi. Dzisiaj do instrukcji obsługi języka zerknęli Arystoteles z Kartezjuszem i natrafili na bardzo ciekawą kategorię zdań, zwanych zdaniami performatywnymi.

Jak już pewnie zdążyliście się zorientować, Drodzy Czytelnicy, z krótkiego wykładu przedstawionego nam przez Arystotelesa, zdania te mają bardzo ciekawą funkcję, którą jest kreowanie pewnych stanów rzeczy. Najbardziej nieodwracalnie twórczą formą takiej kreacji będą choćby zdania „Niniejszym przekazuję Ci pół królestwa” albo zdanie „Nadaję ci imię Kain” najlepiej wypowiedziane w stosownych okolicznościach. Kiedy wypowiedziane głośno i wyraźnie i usłyszane przez świadków zdanie takie zmienia całkowicie rzeczywistość. Czasem wywraca świat do góry nogami, jak zdanie: „Niniejszym ogłaszam Was mężem i żoną”...

Ale performatywy, to nie są zdania na specjalne okazje. Używamy ich codziennie mówiąc choćby: „Obiecuję Ci, że tym razem to zrobię”, „Proszę Cię, podaj mi sól” czy mówiąc „Zakładam się o 100 złotych, że nie zgadniesz”. Te zdania nie zmieniają może rzeczywistości tak drastycznie jak poprzednie, jednak nakładają na co najmniej jedną osobę jakieś nowe zobowiązanie, z którego będzie ona musiała się wywiązać.

I to tyle na dzisiaj o zdaniach performatywnych. Niniejszym kończymy ten przypis.

niedziela, 08 stycznia 2012, pan-rac

Polecane wpisy

 • Dedukcja

  English version&

 • Różowe krowy

  English version&

 • Drabina

  English version 

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: