Co zawsze chcieli sobie powiedzieć ale nie mogli, bo się nie spotkali. Oto cykliczny komiks filozoficzny, który daje filozofom możliwość przeprowadzenia rozmów na które do tej pory się nie odważyli.
Napisz do autorów
Kolegujemy się
Promujemy się
komiks
Sokrates on Facebook
Blog > Komentarze do wpisu

Sprzeczne myśli V

English version


 Ramka Zenon z Elei i Heraklit, mają naprawdę bardzo marsowe miny, idą naprzeciwko siebie. Napięcie wisi w powietrzu. Obydwaj myślą sobie różne rzeczy....   Zenon z Elei: NIC SIĘ NIE ZMIENIA, PRZECIEŻ TO OCZYWISTE Heraklit: WSZYSTKO JEST ZMIENNE, TO JASNE JAK SŁOŃCE  II Ramka Dochodzi do wybuchu, widzimy jak ciała filozofów lecą w powietrzu.   III Ramka Filozofy leżą na ziemi przed nimi Ksantypa Wittgenstein: Szprzeczne myśli powinny być zakazane.

Wystąpili: Zenon z Elei, Heraklit z Efezu, Ludwig Wittgenstein


*)To już po raz kolejny zdarza nam się postawić jednego z naszych bohaterów przed wybuchową naturą relacji Heraklita i Zenona. Tym razem jest to Ludwik, co ważne, młody. Na konflikt poglądów patrzy on zimnym i bezstronnym okiem logika. A logicy, przynajmniej ci bardziej klasyczni, nie zwykli tolerować sprzeczności.

System logiczny, jest to w znacznym uproszczeniu zbiór zdań, z których jedne z drugich wynikają inne są sobie obojętne. Wszystkie one są twierdzeniami danego systemu i odróżniają się tym od innych zdań, które twierdzeniami nie są. To jest główne zadanie logika, odsiać twierdzenia logiczne od zwykłych przyziemnych zdań nie zasługujących na tak zaszczytne miano. Osiąga to zazwyczaj wychodząc od swoich podstaw czyli aksjomatów i definicji, a z nich wywodząc kolejne zgodnie z wcześniej ustalonymi zasadami wnioskowania.

A dlaczego sprzeczność tak mu miałaby przeszkadzać, ktoś uprzejmie spyta, przecież jedna sprzeczność raz na jakiś czas nikomu krzywdy nie zrobi. W teorii logicznej zrobi, bo przecież na podstawie tego sprzecznego zdania logik będzie budować dalej swój system, a to znaczy, że wpuszczać będzie do niego kolejne zdania sprzeczne i fałszywe, aż wreszcie uświadomi sobie, że w jego systemie mieści się wszystko, wszystkie zdania. I tak oto znajduje się w punkcie wyjścia a cała jego praca idzie na marne.

Dlatego właśnie Ludwik prezentuje dzisiaj postawę zera tolerancji dla sprzeczności.

 

A dla czytelników, którzy mieliby ochotę przypomnieć sobie poprzednie odcinki serii sprzecznych myśli zamieszczamy odnośniki: I, II, III, IV

niedziela, 29 stycznia 2012, pan-rac

Polecane wpisy

  • Koszmar przedświąteczny

    WYSTĄPILI: GEORGE BERKELEY, DAVID HUME Co spędza nam sen z powiek o tej porze roku? Zaspy śnieżne? Zawieje? Zamiecie? Nic z tych rzeczy. Czym się martwimy? Wiad

  • Cogito ergo sum

  • O jedzeniu

    WYSTĄPILI: PLATON, BENEDYKT SPINOZA *) Uwaga! Odcinek zawiera lokowanie produktu. Produkt (i wiele innych) jest dostępny w zaprzyjaźnionym sklepie internetowym

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: , *.is.net.pl
2012/01/30 17:52:07
Czy ten policjant to przypadkiem nie Arystoteles?
-
2012/01/30 20:33:44
Któż by inny?
-
Gość: Witty, *.cnet.gawex.pl
2012/02/01 00:39:59
Nawołuję! "Ludwig", nie "Ludwik"!
-
2012/02/01 20:42:18
Zakochałem się w tym blogu, brawa dla autorów!