Co zawsze chcieli sobie powiedzieć ale nie mogli, bo się nie spotkali. Oto cykliczny komiks filozoficzny, który daje filozofom możliwość przeprowadzenia rozmów na które do tej pory się nie odważyli.
Napisz do autorów
Kolegujemy się
Promujemy się
komiks
Sokrates on Facebook
Blog > Komentarze do wpisu

Korzenie Europy

English version

I Ramka Fryderyk rozwala babki z piasku w piaskownicy Fryderyk: SPADAJ SĄD, JA TUTAJ CHCIAŁEM BUDOWAĆ!  II Ramka Augustyn poucza Fryderyka Augustyn : JA I MOI KOLEDZY BUDOWALIŚMY TUTAJ JAK CIEBIE JESZCZE NA ŚWIECIE NIE BYŁO. I ZAPAMIĘTAJ RAZ NA ZAWSZE, ŻE NASZE ZAMKI SĄ WIELKIE I NIEZNISZCZALNE. III Ramka Heraklit siedzący na ławce opodal zabiera głos w sprawie Heraklit OJ CHŁOPCY, CHŁOPCY A WY ZNÓW SIĘ KŁÓCICIE. JUŻ TYLE RAZY USTALALIŚMY ZASADY ZABAWY I CIĄGLE TO SAMO.

Wystąpili: Fryderyk Nietzsche, Augustyn z Hippony, Heraklit z Efezu


*)Kłótnie z piaskownicy mogą być czasem bardzo pouczające. Kiedy Fryderyk podejmuje próbę walki z zastaną, dawno uświęconą (nomen omen) tradycją zdaje się, że jego próba skazana będzie na porażkę. Jak to? Próbować zaprzeczyć tradycji chrześcijańskiej, która trwa na ziemi od prawie dwóch tysięcy lat? Toż to gorzej niż porwać się z motyką na słońce. Nie da się przecież zniszczyć czegoś tak trwałego, silnego i odwiecznego. Dodatkowo można mieć obawy o to, co by się stało, gdyby z pozoru niewykonalny czyn Fryderyka jednak się powiódł. Co stałoby się z kulturą europejską, gdyby pozbawić ją tej jej części, która wypływa z chrześcijaństwa?

Ale wystarczy chwila refleksji, żeby zdać sobie sprawę, że ani zwycięstwo Fryderyka nie jest tak niedorzeczne, ani konsekwencje nie byłyby znów tak straszne. Nie jest ono niedorzeczne, bo jak uczy nas historia kultury przemijają i przepadają bezpowrotnie. Niewykluczone, że na początku każdego procesu degeneracji stoi taki niepozorny Fryderyk z kilkoma obrazoburczymi hasłami na sztandarze.

A jeśli już, misja Fryderyka zakończyłaby się powodzeniem i zapomnielibyśmy o korzeniach chrześcijańskich (choć zdefiniowanie co to właściwie by znaczyło, że zapomnieliśmy jakąś część swojej tradycji, mogłoby być tematem pracy doktorskiej lub co najmniej długiego uczonego wykładu), to przecież pozostałaby jeszcze druga o wiele starsza tradycja, z której się wywodzi-tradycja antyczna. A co w niej można znaleźć, co wziąć dla siebie, na to pytanie każdy powinien odpowiedzieć sobie już sam. Zachęcamy do poszukiwań, bo naprawdę można się zadziwić jej bogactwem.

niedziela, 09 czerwca 2013, pan-rac

Polecane wpisy

 • Portret mistrza

  English version&

 • Galileusz

  English version&

 • Ostatnie słowa Sokratesa

  English version&

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: fryc, *.adsl.inetia.pl
2013/06/09 23:37:27
Bardzo na czasie! Bardzo dziękuje!
-
2013/06/10 04:40:55
"Co stałoby się z kulturą europejską, gdyby pozbawić ją tej jej części, która wypływa z chrześcijaństwa?" No własnie - rozejrzyjmy się dookoła.
-
Gość: Witcher61, *.dynamic.chello.pl
2013/06/10 18:09:06
Tak się składa, że można bez żadnych wątpliwości starania Fryderyka nazwać co najmniej częściową wygraną. Przecież zeświecczenie i zlaicyzowanie dzisiejszego świata jest w jakimś stopniu jego zasługą. Dobrze to skwitował David Bowie, stwierdzając raz w kontekście inspiracji do (świetnego!) albumu Outside : "Zdemolowaliśmy do reszty ideę Boga z tą trójką na przełomie wieków : Nietzsche, Einstein i Freud. 'Zagięcie czasoprzestrzeni, Bóg nie żyje, nasze wewnętrzne Ja składa się z wielu przeciwnych dążeń osobowościowych'... Wow, co się, kurwa, dzieje?" Wszystko, co w jakiś sposób mistyczne jest teraz wyszydzane (za Nietzschem "Wyjaśnienia mistyczne są uważane za głębokie, faktem jest jednak, że nie są nawet płytkie"*), każda rzecz musi mieć logiczne wyjaśnienie.

Żeby ktoś mnie nie wziął źle - Nietzsche jest moim ulubionym filozofem, ale niestety nie miał szczęścia do późniejszych interpretatorów. Może dlatego, że pisał w taki sposób, że każdy może wyciągnąć z niego, co chce.

*Wiedza Radosna, z pamięci