Co zawsze chcieli sobie powiedzieć ale nie mogli, bo się nie spotkali. Oto cykliczny komiks filozoficzny, który daje filozofom możliwość przeprowadzenia rozmów na które do tej pory się nie odważyli.
Napisz do autorów
Kolegujemy się
Promujemy się
komiks
Sokrates on Facebook
Blog > Komentarze do wpisu

Kto jest Twoim ulubionym bohaterem z komiksu Filozofy?

Fryderyk, Kant, Sokrates i Karol

 

Nieco ponad dwa miesiące temu zapytaliśmy Szanownych Czytelników o ich ulubionych bohaterów komiksu Filozofy. Dzisiaj podsumowujemy wyniki. Na sondę oddano wiele, bardzo wiele, głosów, z których wytypowaliśmy ok. 600.


Wyniki (pełen wyniki na dole wpisu)

Pierwsze miejsce zajął Fryderyk niemalże deklasując pozostałych bohaterów.

Na drugim i trzecim Kant i Sokrates bardzo blisko siebie. Szczególnie cieszy dobry wynik Kanta, który na początku wyścigu raczej został w tyle.

Tuż za podium Karol, któremu jednak na pocieszenie przyznać trzeba to, że miał najzagorzalszych fanów (przynajmniej jednego).

Najsłabiej wypadli Heraklit, Jan Paweł i Platon. Zaskakująco dla autorów dość niskie wyniki osiągnęli René i Jurek (na którego podobno wcale nie wołają Jurek, ale to już inna historia).

Głosy otrzymało też kilku Filozofów w ogóle w sondzie nie uwzględnionych jak Ludwik Wittgenstein czy Diogenes a nawet tacy, którzy w ogóle się w komiksie nigdy nie pojawili czyli:
Epikur, Newton i Gödel.

Wnioski

Nie moglibyśmy nazywać się filozofami gdybyśmy nie zadali odpowiednio wielkich pytań; Co to wszystko znaczy? Do czego to zmierza? Jaki jest sens życia?

Ostatnie, postawiwszy, zostawiamy na inną okazję, tutaj przyjrzymy się dwóm pierwszym:

Co to wszystko znaczy?

W pierwszej chwili przyjęliśmy po prostu, że wyniki powiedzą nam, jak jest, czyli którego z bohaterów naszego komiksu Czytelnicy najbardziej lubią. Jednak rozkład wyników kazał nam przypuszczać, że być może wyniki bardziej odzwierciedlają, jak często filozof miał ostatnio okazję występować w naszych paskach. Wskazywałyby na to wysokie pozycje Fryderyka czy Sokratesa i niskie Heraklita i Jana Pawła. Jednak nie tłumaczyłoby to wysokiej pozycji Kanta, który ostatnio nie pojawia się zbyt często.
Dalej nasuwa się myśl, że być może w takim razie wpływ na wyniki miała sympatia, jaką autorzy poszczególnych bohaterów darzą, przez którą w jakiś sposób ukazują ich, czynią ich mniej lub bardziej sympatycznymi. W takim jednak przypadku zarówno René jak i Jurek powinni otrzymać więcej głosów, za to Karol na pewno nie zająłby tak wysokiego miejsca.
Przy takiej aporii nie pozostało nam nic innego, jak powrócić do pierwotnego przypuszczenia, że sonda pokazała nam, których bohaterów Czytelnicy najbardziej lubią, choć po drodze, nauczyliśmy się też, że zapewne wpływ na to ma również to, jak często i w jaki sposób autorzy poszczególne postaci przedstawiają.
Podsumowując, możemy powiedzieć, że z wyników naszej sondy dowiedzieliśmy się, że autorzy piszą i rysując komiks i jego bohaterów, a Szanowni Czytelnicy komiks czytają i oglądają, a niektórych bohaterów lubią bardziej niż innych.


Do czego to zmierza?

Dysponując tak niebagatelną wiedzą na temat swojego komiksu, autorzy podjęli przede wszystkim decyzję, że pisać i rysować będą dalej. Próbować będą nieco bardziej wyrównywać czas antenowy poszczególnych bohaterów, a osobiste sympatie i antypatię utrzymają w ryzach, choć nie zawsze będzie to możliwe. Spróbują też częściej sięgać po nowe postaci.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w naszej sondzie i zapraszamy do wspólnej zabawy w przyszłości.

 

SONDA
Kto jest Twoim ulubionym bohaterem z komiksu Filozofy?
Arystoteles (39) 6% 6%
Benedykt (Spinoza) (26) 4% 4%
Dawid (Hume) (27) 4% 4%
Diogenes (Pies) (24) 4% 4%
Fryderyk (Nietzsche) (209) 33% 33%
Heraklit (z Efezu) (11) 2% 2%
Immanuel (Kant) (80) 13% 13%
Jan Paweł (Sartre) (14) 2% 2%
Jurek (Hegel) (24) 4% 4%
Karol (Marks) (56) 9% 9%
Ksantypa (16) 3% 3%
Platon (15) 2% 2%
Rene (Descartes) (18) 3% 3%
Sokrates (74) 12% 12%

Łącznie oddano 633 głosyśroda, 29 stycznia 2014, pan-rac

Polecane wpisy

  • Koszmar przedświąteczny

    WYSTĄPILI: GEORGE BERKELEY, DAVID HUME Co spędza nam sen z powiek o tej porze roku? Zaspy śnieżne? Zawieje? Zamiecie? Nic z tych rzeczy. Czym się martwimy? Wiad

  • Cogito ergo sum

  • O jedzeniu

    WYSTĄPILI: PLATON, BENEDYKT SPINOZA *) Uwaga! Odcinek zawiera lokowanie produktu. Produkt (i wiele innych) jest dostępny w zaprzyjaźnionym sklepie internetowym

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: qasx, *.hstl6.put.poznan.pl
2014/01/30 18:12:19
Dobry wieczór. Wczoraj nie wiedziałem jak się do tego zabrać, ale w międzyczasie rzuciło mi się w oczy haiku Dariusza Brzóski-Brzóskiewicza:
"
Nigdy
nigdy nie zrozumiem
co to
jest
jezioro
"
(jest bardzo tanio chyba teraz jakiś zbiór tych dziwnych słów)

Pytam bardzo prosto, nie dyskutując z wynikami (bo spodziewałem się żywej nad nimi dyskusji, "dlaczego ten na podium", "koniecznie tamten wyżej" etc., a głosujący cisza), o zapowiedź wniosków - czy wspomniane "jezioro" jest odpowiednio wielkim pytaniem? Co to wszystko (czyli wymóg wielkości dla filozoficznych zagadnień) znaczy?
-
Gość: Ostatni komunista, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2014/01/31 20:25:16
Dziękuje za uhonorowanie Karola Marksa wyróżnieniem oraz za wspomnienie mej skromnej osoby w nawiasie... jestem głęboko wzruszony...
-
Gość: LD, 82.177.203.*
2014/02/02 14:19:07
Powiem szczerze, że wysoki wynik Karola i tak niski Platona też mnie zakoczył... Ale chociaż sama najbardziej lubię Fryderyka na wpół z Wittgensteinem, to wydaje mi się, że większość czytelników bloga chciałaby czytać paski z wszystkimi bohaterami filozofów. Ja na pewno :)