Co zawsze chcieli sobie powiedzieć ale nie mogli, bo się nie spotkali. Oto cykliczny komiks filozoficzny, który daje filozofom możliwość przeprowadzenia rozmów na które do tej pory się nie odważyli.
Napisz do autorów
Kolegujemy się
Promujemy się
komiks
Sokrates on Facebook
Blog > Komentarze do wpisu

Róbta co chceta

English version

I Ramka Augustyn zdejmuje swoje szaty  II Ramka Augustyn ubiera się w inny strój   III Ramka Augustyn staje przed publicznością i mówi” KOCHAJTA I RÓTA CO CHCETA


*)Dzisiaj już 22 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Akcja dorocznej zbiórki, ale i działalność fundacji Jurka Owsiaka budzi tyleż sympatii i entuzjazmu, co kontrowersji i uwag krytycznych. W związku z powyższym niektórym trudno może być podjąć decyzję czy wesprzeć fundację datkiem czy zrezygnować.

Dzisiaj z pomocą przychodzi nam Augustyn z Hippony. Filozof jest autorem zdania„Kochaj i rób co chcesz” (Homilia na 1 list św. Jana). W komiksie powiedzenie dostosowujemy do okoliczności finałowych, bo podobieństwo do popularnego swego czasu hasła Jurka Owsiaka „Róbta co chceta” jest uderzające.

Co się kryje za powiedzeniem „Kochaj i rób co chcesz”? Augustyn twierdził, że każdy czyn, który wypływa z miłości jest czynem dobrym. Nawet jeśli z pozoru postępek może wydawać się surowy czy niesprawiedliwy, to jeśli jego źródłem jest miłość, to będzie to czyn moralnie dobry. Oczywiście zaznaczyć trzeba, że miłość, o której mówi Augustyn to miłość do Boga. Można zatem powiedzieć, że o ocenie moralnej czynu decydują pobudki i intencje a nie efekty. I tu pojawia się niebezpieczeństwo, bo przecież sami potrafimy wymienić dziesiątki czynów, które popełnione w dobrej wierze przynosiły marne rezultaty. Jednak taki argument pewnie nie przekonałby Augustyna, który przyjmował za pewnik, że jeśli ktoś miłuje prawdziwie, to jego postępek będzie, niejako z definicji dobry.

Zatem jeśli ktoś jeszcze się waha, czy wpłacić na konto fundacji czy nie, powinien zadać sobie pytanie czy byłby to czyn powodowany miłością.

niedziela, 12 stycznia 2014, pan-rac

Polecane wpisy

  • Koszmar przedświąteczny

    WYSTĄPILI: GEORGE BERKELEY, DAVID HUME Co spędza nam sen z powiek o tej porze roku? Zaspy śnieżne? Zawieje? Zamiecie? Nic z tych rzeczy. Czym się martwimy? Wiad

  • Cogito ergo sum

  • O jedzeniu

    WYSTĄPILI: PLATON, BENEDYKT SPINOZA *) Uwaga! Odcinek zawiera lokowanie produktu. Produkt (i wiele innych) jest dostępny w zaprzyjaźnionym sklepie internetowym

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: ktos tam, *.static.chello.pl
2014/01/12 21:49:40
niemoralna puenta;)
-
2014/01/13 11:07:54
Badania wskazują, że głównym motorem charytatywnych dotacji jest poprawa samopoczucia sposorów. Życzę żeby jaknajwięcej osób poprawiło sobie w ten sposób samopoczucie.