Co zawsze chcieli sobie powiedzieć ale nie mogli, bo się nie spotkali. Oto cykliczny komiks filozoficzny, który daje filozofom możliwość przeprowadzenia rozmów na które do tej pory się nie odważyli.
Napisz do autorów
Kolegujemy się
Promujemy się
komiks
Sokrates on Facebook
niedziela, 13 stycznia 2019

Róbta co chceta

 


Dzisiaj tylko powtórka, ale temat akurat na czasie a wręcz chyba nawet bardziej niż, kiedy pierwszy raz odcinek się ukazał.

Ciekawych, lub chcących sobie przypomnieć, skąd bierze się takie zestawienie autorzy zachęcają do przeczytania oryginalnego przypisu do paska opublikowanego pięć lat temu: http://filozofy.blox.pl/2014/01/Robta-co-chceta.html 

niedziela, 06 stycznia 2019

nn001_postanowieniaWystąpili: Fryderyk Nietzsche, Jan Paweł Sartre


Postanowienia noworoczne mają złą renomę.  Kojarzone są z wielkimi zobowiązaniami mającymi z dnia na dzień naprawić główne bolączki życiowe, ale często podejmowanymi impulsywnie bez głębszego planowania czy rozważenia ich wykonalności. Niedziwne, że w konsekwencji zazwyczaj nie są dotrzymywane i stają się raczej źródłem zawodu niż satysfakcji. No i jeszcze ta arbitralna data... przecież między trzydziestym pierwszym grudnia a pierwszym stycznia nie dzieje się zupełnie nic nadzwyczajnego, co miałoby sprzyjać podejmowaniu ważnych decyzji. W rzeczy samej jest to cezura czysto arbitralna i w oczywisty sposób nie powiązana z indywidualną sytuacją kogokolwiek z nas i przez to faktycznie pewnie ma małe szanse pozytywnie wpłynąć na czyjąkolwiek indywidualną przemianę.

A jednak te arbitralnie wytyczone granice mogą okazać się bardzo pomocne w zauważaniu upływu czasu. Dawniej przeciętny człowiek dalece uzależniony był od naturalnego cyklu pór roku, dziś jednak otoczeni zdobyczami cywilizacji, zatopieni w wytworach kultury, poświęceni życiowej rutynie i monotonii łatwo tracimy z pola widzenia zmiany, jakie zachodzą w naszym życiu. Łatwo też możemy przeoczyć zastój. Wydarzenie sprzed lat jawić może się nam jako zupełnie niedawne i tym sposobem, stojąc w miejscu możemy wciąż się łudzić, że zbliżamy się do celu.

Może więc jednak warto wykorzystać każdą okazję, a zatem i tę Noworoczną, aby zastanowić się nad tym gdzie jesteśmy i gdzie chcielibyśmy się znaleźć. A jeśli nie do sformułowania wielkich życiowych decyzji przynajmniej wykorzystać ten moment do zweryfikowania swoich marzeń.

niedziela, 11 stycznia 2015
poniedziałek, 15 grudnia 2014

Koszmar przedświąteczny

WYSTĄPILI: GEORGE BERKELEY, DAVID HUME


Co spędza nam sen z powiek o tej porze roku? Zaspy śnieżne? Zawieje? Zamiecie? Nic z tych rzeczy. Czym się martwimy? Wiadomo. Niezależnie od poglądów politycznych, niezależnie od wyznawanej lub nie wyznawanej religii, wszyscy (chociaż to pewnie nadmierna generalizacja) mamy ten sam, jeden, podstawowy problem. Co? Komu? I czy na pewno się spodoba? Czy na pewno dotrze na czas? Czy tym razem trafiony?

I obiecujemy sobie, że ten rok, to naprawdę ostatni rok tej beznadziejnej bieganiny, wymyślania... W przyszłym roku będzie to trzeba jakoś inaczej, lepiej rozwiązać. Umówić się, że nie kupujemy? Spisać jakieś listy kto co chce? A może po prostu nie kupić? Albo jakoś tak... I niech się już skończy ten koszmar świąt.

Jakich świąt? Przecież żadne święta jeszcze się nie zaczęły.

 

Życząc spokoju

Autorzy

poniedziałek, 08 grudnia 2014
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 83