Co zawsze chcieli sobie powiedzieć ale nie mogli, bo się nie spotkali. Oto cykliczny komiks filozoficzny, który daje filozofom możliwość przeprowadzenia rozmów na które do tej pory się nie odważyli.
Napisz do autorów
Kolegujemy się
Promujemy się
komiks
Sokrates on Facebook
środa, 05 lutego 2014

Zapraszamy do głosowania naFilozofy

 


Drodzy Czytelnicy!

To już ostatnie godziny kiedy można głosowania na nas w konkursie Blog Roku 2013. Wysyłając SMS o treści J00037 (jot-zero-zero-zero-trzydzieści-siedem) na numer 7122 przyczyniacie się do promocji filozofii w niecodziennej komiksowej formie. Dochód z SMS-ów zostanie przekazany fundacji Gajusz, która prowadzi hospicjum dla dzieci osieroconych.

 

Dziękujemy!

Filozofy i Autorzy

poniedziałek, 03 lutego 2014

English version

I Ramka Immanuel Kant i Jurek Hegel na temat dobrobytu w ich kraju Immanuel: U NAS WSZYSCY POSTĘPUJĄ Z POSZANOWANIEM PRAW DZIĘKI TEMU JEST BEZPIECZNIE I SPOKOJNIE. Hegel:...A DO TEGO OSIĄGNĘLIŚMY  WOLNOŚĆ ABSOLUTNĄ, I DLATEGO ŻYJE SIĘ NAM DOBRZE I DOSTATNIO...  II Ramka Wpada Karol Marks Karol: EJ CHŁOPAKI, CHODŹCIE, POMÓŻCIE! TAM OBOK ROZPOCZYNA SIĘ REWOLUCJA!   III Ramka Hegel i Immanuel nie za bardzo się garną do pomocy: Hegel: NIESTETY NIE MOŻEMY  POMÓC, BO U NAS SKOŃCZYŁA SIĘ JUŻ HISTORIA I TAKIE SPRAWY NAS NIE DOTYCZĄ...  WYSTĄPILI: GEORG WILHELM FRIEDRICH HEGEL, IMMANUEL KANT, KAROL MARKS


*)Jurek wieszczył kiedyś koniec historii, który miał się dokonać w osobie i działaniach Napoleona Bonaparte. Podbój Europy przez Napoleona był zakończeniem bardzo długiego pochodu wolności, który rozpoczął się u zarania dziejów, co oczywiście nie znaczy, że Cesarz był świadom w jak donośnym zdarzeniu bierze udział, ba odgrywa pierwsze skrzypce. Hegel uznał, że datą końca historii jest rok 1806, w którym to Napoleon wkroczył do Prus, a wraz z tryumfem wielkiego wodza zatryumfowały tam idee oświeceniowego racjonalizmu i prawodawstwa. Koniec historii oznaczał dla filozofa tryumf wolności i jednocześnie uzyskanie samowiedzy przez ducha absolutnego.

Wstrząsające wypadki jakie nastąpiły po czasach Napoleona podważyły jednak pewność europejczyków, co do tego, że wolność została raz na zawsze osiągnięta. Burza I i II wojny światowej, zniewolenie systemów totalitarnych, mogły budzić uzasadnione podejrzenie, że wieszczenie przez Hegla końca historii było jednak przedwczesne. Ale skoro tylko po czasach chaosu, trwogi i niepokoju zapanował względny spokój pojawił się kolejny głosiciel końca historii – Francis Fukuyama. Ten myśliciel uznał, że historia skończyła się wraz z upadkiem komunizmu w 1989 roku. O końcu historii miały świadczyć wyczerpanie się idei komunizmu oraz tryumf liberalnej demokracji.

Dzisiaj faktycznie może się wielu ludziom, żyjącym na terenie Unii Europejskiej (i w kilku jeszcze innych regionach świata) wydawać, że historia naprawdę się skończyła a wolność, którą wywalczyli dla nich ich przodkowie przyjmować jako oczywistość. Ale być może jest to tylko bardzo wygodne złudzenie, miły sen, przyjemna fantazja. Okazuje się bowiem, że historia toczy się dalej, nie tylko w odległych rejonach świata, które czasem nawet trudno może być nam zlokalizować na mapie, historia toczy się tuż tuż obok. Czy powinniśmy się jakoś w ten wir historii włączać? Czy patrzeć z boku mówiąc: my już przez to przeszliśmy a każdy sam powinien przez to przejść, dlatego nie będziemy się wtrącać?

czwartek, 30 stycznia 2014

Chcesz zagłosować ? Wyślij SMS o treści J00037 na numer 7122

 


Drodzy Czytelnicy!

Zapraszamy Was do głosowania na nas w konkursie Blog Roku 2013. Wysyłając SMS o treści J00037 (jot-zero-zero-zero-trzydzieści-siedem) na numer 7122 przyczyniacie się do promocji filozofii w niecodziennej komiksowej formie. Dochód z SMS-ów zostanie przekazany fundacji Gajusz, która prowadzi hospicjum dla dzieci osieroconych.

 

Dziękujemy!

Filozofy i Autorzy

środa, 29 stycznia 2014

Fryderyk, Kant, Sokrates i Karol

 

Nieco ponad dwa miesiące temu zapytaliśmy Szanownych Czytelników o ich ulubionych bohaterów komiksu Filozofy. Dzisiaj podsumowujemy wyniki. Na sondę oddano wiele, bardzo wiele, głosów, z których wytypowaliśmy ok. 600.


Wyniki (pełen wyniki na dole wpisu)

Pierwsze miejsce zajął Fryderyk niemalże deklasując pozostałych bohaterów.

Na drugim i trzecim Kant i Sokrates bardzo blisko siebie. Szczególnie cieszy dobry wynik Kanta, który na początku wyścigu raczej został w tyle.

Tuż za podium Karol, któremu jednak na pocieszenie przyznać trzeba to, że miał najzagorzalszych fanów (przynajmniej jednego).

Najsłabiej wypadli Heraklit, Jan Paweł i Platon. Zaskakująco dla autorów dość niskie wyniki osiągnęli René i Jurek (na którego podobno wcale nie wołają Jurek, ale to już inna historia).

Głosy otrzymało też kilku Filozofów w ogóle w sondzie nie uwzględnionych jak Ludwik Wittgenstein czy Diogenes a nawet tacy, którzy w ogóle się w komiksie nigdy nie pojawili czyli:
Epikur, Newton i Gödel.

Wnioski

Nie moglibyśmy nazywać się filozofami gdybyśmy nie zadali odpowiednio wielkich pytań; Co to wszystko znaczy? Do czego to zmierza? Jaki jest sens życia?

Ostatnie, postawiwszy, zostawiamy na inną okazję, tutaj przyjrzymy się dwóm pierwszym:

Co to wszystko znaczy?

W pierwszej chwili przyjęliśmy po prostu, że wyniki powiedzą nam, jak jest, czyli którego z bohaterów naszego komiksu Czytelnicy najbardziej lubią. Jednak rozkład wyników kazał nam przypuszczać, że być może wyniki bardziej odzwierciedlają, jak często filozof miał ostatnio okazję występować w naszych paskach. Wskazywałyby na to wysokie pozycje Fryderyka czy Sokratesa i niskie Heraklita i Jana Pawła. Jednak nie tłumaczyłoby to wysokiej pozycji Kanta, który ostatnio nie pojawia się zbyt często.
Dalej nasuwa się myśl, że być może w takim razie wpływ na wyniki miała sympatia, jaką autorzy poszczególnych bohaterów darzą, przez którą w jakiś sposób ukazują ich, czynią ich mniej lub bardziej sympatycznymi. W takim jednak przypadku zarówno René jak i Jurek powinni otrzymać więcej głosów, za to Karol na pewno nie zająłby tak wysokiego miejsca.
Przy takiej aporii nie pozostało nam nic innego, jak powrócić do pierwotnego przypuszczenia, że sonda pokazała nam, których bohaterów Czytelnicy najbardziej lubią, choć po drodze, nauczyliśmy się też, że zapewne wpływ na to ma również to, jak często i w jaki sposób autorzy poszczególne postaci przedstawiają.
Podsumowując, możemy powiedzieć, że z wyników naszej sondy dowiedzieliśmy się, że autorzy piszą i rysując komiks i jego bohaterów, a Szanowni Czytelnicy komiks czytają i oglądają, a niektórych bohaterów lubią bardziej niż innych.


Do czego to zmierza?

Dysponując tak niebagatelną wiedzą na temat swojego komiksu, autorzy podjęli przede wszystkim decyzję, że pisać i rysować będą dalej. Próbować będą nieco bardziej wyrównywać czas antenowy poszczególnych bohaterów, a osobiste sympatie i antypatię utrzymają w ryzach, choć nie zawsze będzie to możliwe. Spróbują też częściej sięgać po nowe postaci.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w naszej sondzie i zapraszamy do wspólnej zabawy w przyszłości.

 

SONDA
Kto jest Twoim ulubionym bohaterem z komiksu Filozofy?
Arystoteles (39) 6% 6%
Benedykt (Spinoza) (26) 4% 4%
Dawid (Hume) (27) 4% 4%
Diogenes (Pies) (24) 4% 4%
Fryderyk (Nietzsche) (209) 33% 33%
Heraklit (z Efezu) (11) 2% 2%
Immanuel (Kant) (80) 13% 13%
Jan Paweł (Sartre) (14) 2% 2%
Jurek (Hegel) (24) 4% 4%
Karol (Marks) (56) 9% 9%
Ksantypa (16) 3% 3%
Platon (15) 2% 2%
Rene (Descartes) (18) 3% 3%
Sokrates (74) 12% 12%

Łącznie oddano 633 głosyniedziela, 26 stycznia 2014

English version

I Ramka Diogenes stoi przed stertą gadżetów wywalonych przed jego beczką. Diogenes wyrzuca telefon Diogenes: MUSZĘ SIĘ W KOŃCU UWOLNIĆ OD TEGO BADZIEWIA!  II Ramka Telefon dzwoni „dryyyń, dryyyyyń” a Diogenes szpera w stercie gadżetów Diogenes: CIEKAWE KTO TO MOŻE BYĆ?  III Ramka Diogenes z telefonem przy uchu i z tabletem pod pachą wraca do beczki... Diogenes: NO PEWNIE, ŻE PRZYJDĘ NA TWÓJ WYKŁAD... TAK... ZARAZ SIĘ ZALOGUJĘ I POTWIERDZĘ... NO PA...


*)Podobno Diogenes prowadził bardzo, ale to bardzo ascetyczny tryb życia. Przy czym słowo ascetyczny nie ma tuta religijnego znaczenia, które może się od razu nasuwać. Chodzi o to, że Diogenes rezygnował z dóbr, z wygód i wiódł bardzo proste życie. Było to ponoć życie w beczce (ale uwaga, beczka ta była dość pokaźnych rozmiarów) nawet bez użycia miski do picia wody. Zresztą o fakcie rezygnacji przez Diogenesa z miski pisaliśmy jakiś czas temu.

A dlaczego Diogenes rezygnował z tych wszystkich dodatkowych rzeczy? Ano dlatego, że miał głębokie przekonanie, że są one zupełnie zbędne. Wszystkie te przedmioty są wytworami kultury, która uzależnia człowieka od siebie i czyni go słabym. Z tego względu Diogenes nawoływał do powrotu do natury, odrzucenia porządku społecznego, który jest zniewoleniem człowieka. I sam bardzo gorliwie realizował postulowane przez siebie zasady.

Oczywiście stanowisko Diogenesa może budzić wątpliwości. Już samo ustalenie granicy pomiędzy kulturą a naturą może być kłopotliwe. Można też mieć wątpliwość co do źródeł kultury. Skąd się wzięła kultura jeśli nie z natury? Jeśli natura była pierwsza, a kultura dopiero potem to wygląda na to, że powstanie kultury było zgodne z naturą. A może nie, może współistniały od samego początku? Może po prostu się przenikają? A może sam podział na to co naturalne i na to co kulturowe jest bezsensowny?

A co zrobiłby Diogenes dzisiaj? Czy byłby w stanie prowadzić równie ascetyczny tryb życia? A co zrobiłby, gdyby Zeus, zesłał go w inny rejon geograficzny. Czy powiedziałby sobie „Sorry, taki klimat” i mieszkał w beczce przy minus 20 stopniach? No właśnie w beczce? A skąd na ciemny Hades wzięła się ta diogenesowa beczka? Z natury czy z kultury?

Oczywiście można powiedzieć, że historyjka o beczce została zmyślona. Jadnak faktem jest, że Diogenes żył w mieście a nie poza miastem. Nie wyprowadził się przecież na pustkowie, do lasu, nie dołączył do dzikich plemion, tylko trzymał się Koryntu. Czy byłby w stanie funkcjonować, gdyby nie otaczający go ludzie? Gdyby nie kultura, która ceniła myślicieli i filozofów?