Co zawsze chcieli sobie powiedzieć ale nie mogli, bo się nie spotkali. Oto cykliczny komiks filozoficzny, który daje filozofom możliwość przeprowadzenia rozmów na które do tej pory się nie odważyli.
Napisz do autorów
Kolegujemy się
Promujemy się
komiks
Sokrates on Facebook
niedziela, 24 sierpnia 2014

I Ramka Kadr z przedpokoju. Na korytarzu stoi Hegel, który trzyma w rękach klatkę z młodą sową. Drzwi otwiera Marks, widać jego krępą postać. Hegel: ...je dwa razy dziennie...Aha...i pamiętaj, żeby wypuszczać ją o zmierzchu a nie o świcie. II Ramka W otwartym oknie Marks trzyma klatkę z sową. Drzwiczki są uchylone, sowa wychodzi z klatki. Marks: Eee tam gadanie... O zmierzchu...Wieczorem to ja ma konwent...Leć, złap coś... III Ramka Hegel w drzwiach. Marks trzyma za plecami pustą klatkę, Hegel: Tak szybko minęły te dwa tygodnie. Jak tam moja sówka, dałeś sobie radę. Marks: Właśnie chciałem Ci coś powiedzieć.... WYSTĄPILI: GEORG WILHELM FRIEDRICH HEGEL, KAROL MARKS, SOWA MINERWY

WYSTĄPILI: GEORG WILHELM FRIEDRICH HEGEL, KAROL MARKS, SOWA MINERWY


*)Lato sprzyja obserwacji ptactwa wszelakiego dziennego i nocnego, dlatego dzisiaj w wakacyjnym cyklu wspominkowym powracamy do odcinka o sowie.

 

A Was, Drodzy Czytelnicy, przynajmniej tych, którzy aktualnie nie są pochłonięci obserwacjami, zapraszamy do lektury oryginalnego przypisu.

 

Dzisiejszy odcinek tylko z pozoru jest odcinkiem ornitologicznym, w którym autorzy starają się wykazać, że wypuszczenie z klatki młodej sowy o świcie, wraz ze wschodzącym słońcem, kończy się tragicznie (Przynajmniej dla sowy. Nie wiemy jak całe zajście skończyło się dla Karola Marksa, kiedy już Hegel poznał straszną prawdę). Tak czy owak sowa nie powróciła i nie wiadomo co się z nią stało, chociaż można się domyślać. Trochę prawdy ornitologicznej pewnie w komiksie się znajduje, jednak naszym głównym celem nie jest przecież prawda ornitologiczna a po prostu prawda. A jeśli dotarcie do prawdy okaże się niemożliwe, to chcemy przynajmniej zrozumieć, o co chodzi w filozofii.

I tak się składa, że dzisiejszy odcinek jest o rozumieniu filozoficzne. Co nie jest zresztą takie dziwne, wszakże wielu filozofom właśnie na zrozumieniu świata zależało. Zależało też Heglowi i to właśnie on sformułował jedną ciekawą myśl na temat rozumienia świata. Hegel wskazał, że nie możemy zrozumieć całości przemian zachodzących w świecie, dopóki jeszcze te przemiany się nie zakończyły. Nie jesteśmy w stanie wytłumaczyć wydarzeń, pojąć ich znaczenia póki nie zobaczymy rezultatu. Tą myśl Hegel przedstawił metaforycznie w zdaniu: Sowa Minerwy wylatuje o zmierzchu a nie o świcie w przedmowie do Zasad Filozofii Prawa. Bogini, o której mówi Hegel jest boginią Mądrości. Zatem Mądrość przychodzi o zmierzch, czyli po wydarzeniach, kiedy już wszystko jest zakończone.

Filozofia nie jest nauką empiryczną, nie jesteśmy w stanie na podstawie rozważań filozoficznych, niejako z definicji, nic przewidzieć. Nie przeprowadzamy eksperymentów, nie zbieramy wyników, żeby na ich podstawie budować teorię przewidującą przyszłe wydarzenia. Namysł filozoficzny różni się od fizyki, w ramach której możemy z pewnością powiedzieć (o ile nie jesteśmy wyznawcami Huma) z jaką siłą uderzy w ziemię kulka o wadze 10g kiedy zrzucimy ją z wieży o wysokości 100m. Fizyka jednak zajmuje się poszczególnymi wydarzeniami, za to Filozofia ma ambicję opisać wszystko na raz, całość bytu a to za cenę precyzji. Służyć może najwyżej zrozumieniu świata ale nie może być podstawą, do przewidywania przyszłych wydarzeń.

Kiedy zapomnimy o tej prostej obserwacji, już krok nas dzieli od popełnienia błędu jakiego dopuścił się Karol Marks, który wierzył, że można odpowiedzieć na pytanie jaka czeka nas przyszłość. Po dokonaniu analizy stosunków społecznych „Marks przewidział”, że klasa robotnicza zwycięży, przejmie władzę i zaprowadzi nowy ład. „Wiedział” jak potoczy się historia i dokładnie opisał następujące po sobie fazy. Marks wypuścił Sowę Minerwy o świcie, czyli zanim proces dobiegł końca, skazując się tym samym na niepowodzenie, a sowę, na pewną śmierć.

niedziela, 17 sierpnia 2014

English version

I Ramka Na pierwszym kadrze widać plecy Platona i stojącą przed nim sztalugę. Na sztaludze portret Sokratesa takim jakim znają go nasi czytelnicy Platon: OTO PORTRET MOJEGO MISTRZA. DZIĘKI MNIE NIE PRZEPADNIE W MROKACH HISTORII II Ramka Platon nanosi drobne poprawki, domalowuje Sokratesowi wielkie wąsiska, czapkę na głowie Platon: HMMM ..CZEGOŚ MI TU JEDNAK BRAKUJE... III Ramka Platon stoi przed ostateczną wersją dzieła, wyposażył Sokratesa w niestworzone rzeczy: rozwianą czuprynę, wielkie skrzydła, aureolę, cygaro... Platon: TERAZ ZNACZNIE LEPIEJ TO WYGLĄDA... WYSTAPILI: PLATONWYSTAPILI: PLATON


*)Dzisiaj wspominamy odcinek z portretem Sokratesa. Zdaje się, że w pierwotnym przypisie, który zamieszczamy poniżej, nie do końca oddaliśmy sprawiedliwość Platonowi. Owszem można się na Platona boczyć o to, że w dialogach co nieco dorzucił od siebie do nauki Sokratesa, a może nawet i to, że zmienił w niej zbyt wiele. Z drugiej jednak strony, gdyby nie Platon to przecież Sokratesa prawie w ogóle by nie było. Nie chodzi oczywiście o realnego Sokratesa żyjącego w Grecji, ale o Sokratesa - postać kultury. O Sokratesa, o którym słyszał (prawdopodobnie) każdy europejczyk. A i sam portret narysowany ręką Platona, niezależnie od jego realizmu, wygląda przecież całkiem nieźle.

 

A tu już oryginalny przypis...

 

Platon był uczniem Sokratesa, to chyba wie każdy kto choć odrobinę interesuje się filozofią. Platon napisał kilkadziesiąt dialogów, w których zwykle jednym z rozmówców jest Sokrates. Dialogi są tak przemyślnie skonstruowane, że Sokrates zadając odpowiednie pytania, prosząc o uszczegółowienie, dopytując a czasem udając głupiego (ten zabieg uczenie zwie się ironią sokratejską) doprowadza swojego rozmówcę do odkrycia jakiejś istotnej prawdy. W każdym razie do odkrycia czegoś, co wydaje się bardziej sensowne niż pierwotna teza, od której rozmowę zaczynali. To, że dialogi są dialogami utrudnia rozeznanie, w których miejscach Sokrates zgadza się w zupełności z rozmówcą, w których tylko pozornie przyjmuje jego tezy za prawdziwe. To jest pierwszy kłopot fanów Sokratesa, nie można mieć zupełnej pewności, co tak naprawdę Sokrates głosił.

Ale to oczywiście nie wszystko. Kiedy czytamy dialogi nie wiemy również, które tezy wygłasza Sokrates jako Sokrates, a które ustami Sokratesa wygłasza Platon, autor dialogów. Na szczęście zacni badacze znaleźli na to sposób. Gdyby ktoś z was, Drodzy Czytelnicy, został kiedyś badaczem pism filozoficznych musi pamiętać, że dzieła filozofa należy podzielić na trzy grupy i wyodrębnić trzy okresy w jego twórczości: wczesny, środkowy i późny. Czasem można ograniczyć się do dwóch, ale nie w każdym przypadku jest to możliwe. Zatem z dialogami sprawy mają się tak, że uznaje się, że te z okresu pierwszego najlepiej oddają naukę Sokratesa. Do dialogów środkowych Platon dorzucił coś od siebie, a w dialogach ostatnich można znaleźć więcej poglądów Platona niż Sokratesa. Co z tego wszystkiego wynika? Ano tyle, że jeśli już ktoś zamierza zostać wielkim filozofem, to może lepiej by było dla potomnych gdyby zechciał chociaż część swych doniosłych myśli zapisać. Zatem, Drodzy Czytelnicy, chwytajcie za pióra, żeby ułatwić sprawę potomnym.

niedziela, 10 sierpnia 2014

English version

I Ramka Na pierwszym kadrze z oddali widać ring Konferansjer: TO BĘDZIE WALKA STULECIA. DZISIAJ STOCZĄ MORDERCZY BÓJ NIEZWYCIĘŻONY ZYGMUNT VEL TANATOS I KARL MIAŻDŻĄCA PIĘŚĆ II Ramka Popper wymierza jeden cios Zygmuntowi III Ramka Zygmunt leży na dechach/albo widać jak pada na plecy, tylko musi mieć taki wyraz żeby było wiadomo, że już nie wstanie WYSTĄPILI: ZYGMUNT FREUD, KARL POPPER, KONFERANSJER

WYSTĄPILI: ZYGMUNT FREUD, KARL POPPER, RENÉ KARTEZJUSZ DESCARTES JAKO SĘDZIA


*)Dzisiaj przypominamy Wam, Drodzy Czytelnicy, odcinek, z którego jesteśmy zadowoleni zarówno jeśli chodzi o treść jak i o rysunkową formę. Rzadko kiedy na tym blogu udaje nam się powiedzieć tak wiele używając tak niewielu słów. Wracamy do niego lecz z pewną obawą, czy znów nie spadnie na nas grad krytyki jak poprzednio. Ale do powtórki motywuje nas dodatkowo uznanie jakim darzymy Karla Poppera.

 

A poniżej publikujemy oryginalny przypis:

 

Jakiś czas temu zestawiliśmy poglądy Freuda i Sokratesa na naturę człowieka. Zastanawialiśmy się, która z tych dwóch wizji bardziej do nas przemawia .Dzisiaj sprawa staje się poważna, bo nie stawiamy pytania o to co nam bardziej odpowiada, ale stawiamy pytanie o naukowość psychoanalizy. Właściwie to nie my zadajemy to pytanie, ale postawił je Karl Popper w latach 40-tych XX wieku. Filozof w trakcie wielkiej debaty filozofów nauki, dotyczącej tego jak odróżnić naukę od pseudonauki, zaproponował dość prosty test,na sprawdzenie, czy dana teoria jest teorią naukową. Według Poppera, teoria jest naukowa tylko wtedy, jeśli istnieje możliwość sfalsyfikowania jej, czyli jeśli można wyobrazić sobie taki eksperyment, który by tę teorię obalał. Wystarczy jeśli taki eksperyment jesteśmy w stanie pomyśleć, może być tak, że z powodów technicznych będzie on niewykonalny.

A teraz przykład teorii falsyfikowalnej: weźmy teorię Newtona, zgodnie z którą przyśpieszenie ziemskie to 9,80665 m/s2 Znając wartość przyśpieszenia i posiadając pewne informacje o danym obiekcie, jesteśmy w stanie policzyć z jaką prędkością ten obiekt uderzy w ziemię, w jakim czasie spadnie etc. Jednak istnieje taka logiczna możliwość, że przy okazji kolejnego eksperymentu nasze wyliczenia okażą się błędne, obiekt spadnie z inną prędkością, w innym czasie i przewidywanie nie będzie odpowiadało obserwacji. Gdyby takie zdarzenie miało miejsce, to trzeba by się przyjrzeć teorii Newtona, dokonać poprawek i rewizji.

A teraz przykład teorii niefalsyfikowalnej: jest nią, według Poppera, między innymi psychoanaliza. Z psychoanalizą problem jest taki, że wszystko ją potwierdza, a nic nie jest w stanie jej podważyć. Powiedzmy, że ktoś prosi Zygmunta o interpretację snu. Sen jest prosty: siedzę w fotelu i palę cygaro. „Prościzna. Cygaro, od razu wiadomo o co chodzi. – zakrzyknie Zygmunt – Prawdopodobnie od dawna tłumisz popęd libido i w związku z tym ujawnia się ono we śnie w ten symboliczny sposób”. Jeśli osoba odpowie, „To prawda, panie doktorze ma pan rację, że też wcześniej na to nie wpadłem”, mamy potwierdzenie psychoanalizy.

Jeśli jednak osoba odpowie „ Wydaje mi się, że raczej przyczyny trzeba szukać w tym, że niedawno rzuciłem palenie.” Wówczas Zygmunt orzeknie ”Bzdura, bo po pierwsze sam akt palenia był symbolicznym sposobem na zaspokojenie Twojego libido. A, że nie palisz już na jawie, to zacząłeś palić we śnie. Po prostu myśl o tym, że rządzą Tobą popędy cię przeraża, dlatego próbujesz wyprzeć ją ze swojej świadomości i nie zgadzasz się na moją interpretację. Twoje rozrośnięte superego nie pozwala Ci przyznać, że popęd libido, jest ważną częścią Twojego życia.” Im bardziej osoba będzie się upierać, że sen nie ma nic wspólnego z popędem libido, tym bardziej będzie się pogrążać i potwierdzać tezę o wyparciu i tezę o tym, że realizuje popęd libido w symboliczny sposób. To jest właśnie problem psychoanalizy, że zawsze ma w odwodzie „wyparcie”, „zaprzeczenie” zaś majstersztykiem jest „nieświadomość”, w której można zmieścić dowolnie wiele treści i z jej pomocą wyjaśnić dowolne zjawisko psychiczne.

niedziela, 03 sierpnia 2014

English version

Kartezjusz biegnie z tabletem w stronę Sokratesa Kartezjusz: SOKRATESIE! SOKRATESIE! WIDZIAŁEŚ ILE MAMY LAJKÓW NA FACEBOOKU? II Ramka Sokrates patrzy na tablet. Sokrates: W OGÓLE MNIE TO NIE DZIWI! POPROSIŁEM O POMOC ALANA! III Ramka Alan (maszyna Turinga) siedzi przed ekranem i klika w lajki! KLIK! KLIK! WYSTAPILI: SOKRATES, RENE (KARTEZJUSZ) DESCARTES, ALAN TURING

WYSTAPILI: SOKRATES, RENE (KARTEZJUSZ) DESCARTES, ALAN TURING

 


*)Podobno sposobów na zbieranie lajków jest mnóstwo. Podobno można je kupić, można też założyć farmy, na których hoduje się lajki i jest pewnie jeszcze kilka innych sposobów na kolekcjonowanie lajków, które pozostają tajemnicą speców od marketingu facebookowego. Czasami myślimy sobie, że przydałaby nam się jakaś magiczna maszyna, która jakimś tajemnym sposobem zapewniłaby nam możliwość dotarcia do jak największej liczby czytelników, bo filozofii nigdy dość. Lepiej jednak, zęby nie tym sposobem z powtarzanego dzisiaj paska,

 

A poniżej powtarzamy oryginalny przypis.

 

Alana Turinga przedstawiliśmy już jakiś czas temu . To, co o Alanie warto wiedzieć Drodzy Czytelnicy, to fakt, że ten sławny matematyk przedstawił na początku XX wieku projekt maszyny liczącej, który posłużył mu do rozwiązania bardzo zawiłego problemu matematycznego. Co prawda sama maszyna nigdy nie została skonstruowana, ale pojawienie się tego i innych podobnych projektów było impulsem do powstania nowej gałęzi nauki – informatyki.

Kiedy pomyślimy jak długą drogę przebyliśmy od maszyn teoretycznych poprzez proste maszyny liczące, zajmujące cały pokaźnych rozmiarów gabinet w niejednym instytucie, aż po smartfony mieszczące się w dłoni przedszkolaka, umożliwiające nam nie tylko dokonywanie obliczeń (to pewnie jedna z najrzadziej używanych funkcji), ale wysyłanie wiadomości, przeglądanie stron internetowych, służą nam jako mapy, umilają czas...możliwości można by mnożyć w nieskończoność...to aż się wierzyć nie chce, że wszystko to wydarzyło się w ciągu 100 lat. Fakty te mogą się wydawać jakąś abstrakcyjną niesamowitością.

Jak to zwykle bywa, każdy medal ma dwie strony. Za wszystkie te dobrodziejstwa płacimy wysoką cenę: bo owszem mamy dostęp do wielu informacji, ale coraz częściej wyzwaniem staje się ustalenie ich wiarygodności. Mamy dostęp do wielu gier, ale jakoś trudno znaleźć tę najfajniejszą. Mamy dostęp do portali społecznościowych, ale powoli zaczynamy zdawać sobie sprawę, że nierzadko nie mają one nic wspólnego z żadnymi społecznościami. I mamy lajki, które powinny wskazywać nam, co jest warte przeczytania i zainteresowania, ale jak się okazuje już nie wskazują.

niedziela, 27 lipca 2014

English version

I Ramka Marks i Fryderyk ruszają do boju. Augustyn za nimi wzywa o pokój Marks: RELIGIA ZNÓW ATAKUJE! RUSZAMY DO BOJU! Augustyn: E ! CHŁOPAKI DAJCIE JUŻ SPOKÓJ Z TĄ NIENAWIŚCIĄ RELIGIJNĄ II Ramka Fryderyk wraca do stojącego samotnie Augustyna Fryderyk: EEE, JA SIĘ NIE BĘDĘ BIĆ Z BYLE BOŻKAMI..  III Ramka Augustyn okłada laską potwora spaghetti WYSTAPILI: FRYDERYK NIETZSCHE, KAROL MARKS, AUGUSTYN Z HIPPONY, LATAJĄCY POTWÓR SPAGHETTI

WYSTAPILI: FRYDERYK NIETZSCHE, KAROL MARKS, AUGUSTYN Z HIPPONY, LATAJĄCY POTWÓR SPAGHETTI

 


*)

Na naszym blogu zajmujemy się głównie zagadnieniami filozoficznymi, co nie znaczy, że czasem nie inspiruje nas to, co aktualnie dzieje się w szeroko rozumianej rzeczywistości społecznej. W ramach wakacyjnej powtórki wracamy do sprawy, która chyba nadal jest aktualna, bo zdaje się, że status Kościoła Latającego Potwora Spaghetti w Polsce nie uległ zmianie. Z wyznawcami KLPS sympatyzujemy, bo sami bardzo lubimy makarony. Jednak sprawa rejestracji KLPS była dla nas tylko inspiracją, a sam problem uznawania, bądź nie uznawania obcej/jakiejkolwiek religii jest bardziej ogólny. I do tych bardziej ogólnych kwestii odnosimy się i w odcinku i w przypisie:

 

Dzisiejszy odcinek jest odcinkiem wysoce symbolicznym. Wcale nie chcemy w nim powiedzieć, że Augustyn z Hippony miał coś przeciwko Kościołowi Latającego Potwora Spaghetti albo coś przeciwko samemu Latającemu Potworowi Spaghetti. Tak naprawdę na miejscu Augustyna mógłby być dowolny przedstawiciel dowolnej religii...który nie potrafi dopuścić do siebie myśli, że istnieją jeszcze inne religie. A co więcej nie potrafi dopuścić do siebie myśli, że inni ludzie wyznają innych bogów niż on sam. Albo, że zwyczajnie inni ludzie nie wyznają żadnych bogów.

W tym odcinku nie chodzi zatem o to, co konkretny wyznawca myślał o innej niż jego własna religii, ale o sam fakt istnienia religii i jej wpływu na otoczenie społeczne. Czasami ten wpływ wydaje się być zbyt wielki. I bynajmniej nie ogranicza się do okładania przeciwnika kijem po plecach. Jaka powinna być zatem ta granica? Rozsądną granicą zdaje się na przykład granica wyznaczona przez imperatyw kategoryczny Immanuela Kanta. Postępuj tak aby prawo wedle którego postępujesz mogło stać się prawem ogólnym. Upppsss.... I tu pojawia się już pierwszy problem, bo wiadomo, że niejeden wyznawca chciałby, żeby wszyscy pozostali ludzie stosowali się do jego zasad. Niektórzy nawet pragną te zasady innym narzucić. Czy imperatyw jest zatem nieprzydatny? Niekoniecznie. Przecież nasz wyznawca jednak nie chciałby, żeby innowiercy narzucali z kolei jemu, jego własne zasady.

22:34, pan-rac
Link Komentarze (3) »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 84