Co zawsze chcieli sobie powiedzieć ale nie mogli, bo się nie spotkali. Oto cykliczny komiks filozoficzny, który daje filozofom możliwość przeprowadzenia rozmów na które do tej pory się nie odważyli.
Napisz do autorów
Kolegujemy się
Promujemy się
komiks
Sokrates on Facebook

Sokrates

Imię i nazwisko: Sokrates Ksywka: 	Akuszerka, sam o sobie tak mówił, ale ksywka się wśród fanów nie przyjęła Misja: Mącenie i komplikowanie każdej sprawy Drużyna: Ironiści, Racjonaliści, Moraliści Sojusznicy: Platon, Arystoteles; Ksantypa, chociaż niektórzy twierdzą, że 	była osobą zbyt przyziemną przez co utrudniała Sokratesowi życie Przeciwnicy: Obywatele Aten Fryderyk Nietzsche, który nie znosił Sokratesa za jego brzydotę Techniki: Ironia i rżnięcie głupa, Dialektyka, Retoryka,  Umiejętności specjalne: Dajmon, który mówi, czego robić nie wolno Słabości: Gadatliwość oraz umiłowanie dla Prawdy,  Namiętności: Wino, Dialogi, pod koniec życia Cykuta Znaki szczególne: 	Nic nie napisał, a jest najsławniejszym w świecie filozofem Najcenniejsze cytaty: „Wiem, że nic nie wiem”, „Ateny są jak wielki koń a ja jak Giez, który próbuje go ożywić”, „Na Zeusa!”Imię i nazwisko: Sokrates syn kamieniarza Sofroniskosa

Ksywka: Akuszerka, sam o sobie tak mówił, ale ksywka się wśród fanów nie przyjęła

Misja: Mącenie i komplikowanie każdej sprawy

Drużyna: Ironiści, Racjonaliści, Moraliści

Sojusznicy: Platon, Arystoteles; Ksantypa, chociaż niektórzy twierdzą, że była osobą zbyt przyziemną przez co utrudniała Sokratesowi życie

Przeciwnicy: Obywatele Aten Fryderyk Nietzsche, który nie znosił Sokratesa za jego brzydotę

Techniki: Ironia i rżnięcie głupa, Dialektyka, Retoryka,

Umiejętności specjalne: Dajmon, który mówi, czego robić nie wolno

Słabości: Gadatliwość oraz umiłowanie dla Prawdy,

Namiętności: Wino, Dialogi, pod koniec życia Cykuta

Znaki szczególne: Nic nie napisał, a jest najsławniejszym w świecie filozofem

Najcenniejsze cytaty: „Wiem, że nic nie wiem”, „Ateny są jak wielki koń a ja jak Giez, który próbuje go ożywić”, „Na Zeusa!”

Charakterystyka: Sokrates, to jedyny chyba filozof, który otwarcie przyznał się do tego, że nic nie wie. Jednak na tym stwierdzeniu, na całe szczęście, nie poprzestał i nie zwątpił w siłę rozumu. Sokrates zdaje się twierdzić: może i nie można się niczego dowiedzieć, ale to nie znaczy, że nie należy wiedzy poszukiwać. Podszedł on do sprawy poszukiwań metodycznie i realizował to trudne zadanie dzięki prostej technice, mianowicie ironii (po latach nazwanej sokratejską). Metoda ironiczna wyglądała mniej więcej tak: Sokrates zawsze na wstępie pytał rozmówcę o zdanie, a kiedy ten (o naiwny!), wyraził swoją opinię, filozof, przy pomocy kilku celnych pytań skutecznie zapędzał rozmówcę w kozi róg, tak, że ten przestawał być pewien czegokolwiek, a już w szczególności przestawał być pewien swojej pierwotnej opinii.

Sokrates, był niewątpliwie mistrzem, mówiąc nowomodnie, PR-u (Popularność gwaRantowana): sam nie napisał ani słowa, a cieszy się ogromną popularnością i sympatią nie tylko wśród licealistów. O jego życiu wiemy ze sprawozdań Platona o skromnym tytule „Dialogi”. Oczywiście jak zwykle w takich sytuacjach pojawiają się wątpliwości, gdzie w tekście kończy się Sokrates a zaczyna Platon, jednak to nie martwiłoby poczciwego Sokratesa, zapytałby raczej „Czymże jest pewność?”

Jakkolwiek życie Sokratesa, może się nam wydawać godne pozazdroszczenia: przechadzki, pogawędki, spotkania przy winie, to zakończenie nie budzi już naszej zazdrości. Mieszkańcy Aten w końcu uznali, ze działalność filozofa jest szkodliwa, a w szczególności jest szkodliwe „psucie młodzieży”, i skutecznie doprowadzili Sokratesa do zguby, wydając na niego wyrok skazujący na śmierć. Filozof wypił cykutę i co było nieuchronnym tego skutkiem, zmarł.

Ateńczycy po latach pewnie trochę by żałowali swojej małodusznej postawy, gdyby wiedzieli, że ten niepozorny jegomość zapoczątkował dość istotny nurt w Filozofii, który na wieki (aż po wieki średnie) zawładnie Europą oraz że po latach wszyscy niemal jednogłośnie stwierdzą, że Sokrates to naprawdę był gość. A Ateńczycy nie byli.


KsantypaSpis bohaterów:

Chcesz skomentować? Idź do wpisu